SMC Road Race Series

We are a non-profit running club, run entirely by volunteers. Anyone can run at any SMC event, no matter what their ability, speed or experience. All runners are issued with timing chips and bibs, and all finishers get an official time from our electronic timing system.

You do not need to be a member to run at an SMC road race.  You can enter a single race online, or purchase multiple races in advance to save even more time and money.

Full details of the current season can be found on the Calendar page.

Next Event - Sunday, 17 December 2017

Race Four

6:30 a.m. 21.1km early race start*
7:00 a.m. 21.1km regular race start
7:45 a.m. 10km and kids 2km dash race start
8:00 a.m. 5km race start

* For 21.1 km runners with a projected finish time > 2h15m

Registration closes at 7pm on the day before race day.


Register »

Registration Help

Results for race three are now available.

Results for race two are now available.

Congratulations to all of our runners who braved very warm conditions to get out there and run this morning. With thanks as always to Colin Jeftha, the results are now available.

Kids 2km Dash

Category Position Male Female
Outright 1st   Ivy Murray
  2nd   Emilia Murray
  3rd   Emalee Olbrich

Kids 2km Dash Participation

Category Male Female
MEDAL Ainsley Giampietro  
MEDAL   Chelsea Olbrich
MEDAL   Ilana Voysey

5 km

Category Position Male Female
Outright 1st Thomas Olbrich Catherine Bolshesolsky
  2nd Davor Zailac Kerri O'Brien
  3rd Stuart Voysey Sue Chenery
Under 16 N/A    
Under 20 1st N/A Jess Harris
  2nd N/A Claire Dwyer
  3rd N/A N/A
20-29 1st Benedetto Passaretti N/A
  2nd N/A N/A
  3rd N/A N/A
30-39 1st James Shaw Donna Voysey
  2nd N/A N/A
  3rd N/A N/A
40-49 1st John Dahdah N/A
  2nd Michael Schembri N/A
  3rd N/A N/A
50-59 1st Steve Oldridge Patricia Pearce
  2nd Michael Christie Karen Garland
  3rd N/A Jude Everingham
60-69 1st Walter Helfensdorfer Gina Jessop
  2nd Terry Rose Sharyn Robson
  3rd N/A N/A
70 over 1st Robert Amery Marie Rogers
  2nd N/A N/A
  3rd N/A N/A

10 km

Category Position Male Female
Outright 1st Joey Deguara Angie Carpini
  2nd Ian Rose Anna Chesher
  3rd Joe Abdilla Lyndall Conley
under 16 1st Sam Hardy N/A
  2nd N/A N/A
  3rd N/A N/A
under 20 1st Michael Furcciniti N/A
  2nd N/A N/A
  3rd N/A N/A
20-29 1st N/A Annabelle Do
  2nd N/A N/A
  3rd N/A N/A
30-39 1st Ken Wong Michelle Chen
  2nd N/A N/A
  3rd N/A N/A
40-49 1st Rodney Zammit Alison Shaw
  2nd EJ Davie Odette Dionisio
  3rd Michael Grogan Helen Carbone
50-59 1st Brian Seaniger Chris Alder
  2nd Mark Wallace Heather Dwyer
  3rd N/A N/A
60-69 1st Graham Osborn N/A
  2nd Ron Briggs N/A
  3rd N/A N/A
70 over 1st Elwyn Elms N/A
  2nd N/A N/A
  3rd N/A N/A

Long Distance

Category Position Male Female
Outright 1st David Martin Alicia Infante
  2nd Devon Deppeler Jayde Layndess
  3rd Simon Barden Mary Sheehan
under 16   N/A N/A
under 20   N/A N/A
20-29   N/A N/A
30-39 1st Andrew Louden N/A
  2nd N/A N/A
  3rd N/A N/A
40-49 1st Mark Clancy N/A
  2nd Andrew Farlow N/A
  3rd N/A N/A
50-59 1st N/A Lianne Christall
  2nd N/A N/A
  3rd N/A N/A
60-69 1st Arthur Huxtable Kerry Duncan
  2nd Doug Read N/A
  3rd Garry Page N/A
70 over   N/A N/A

 Series Award Winners

Outstanding Volunteer Bert Sloan
Maiden Marathon Award

Rodney Zammit
Blackmores Sydney, Sept 2016

Janis McEvoy
Marathon de Medoc, Bordeaux, Sept 2016

Zenita Acvaba
Medibank Melbourne, Oct 2017

Naina Jerath
Canberra Running Festival, Apr 2017

Maiden Ultra Marathon Award

Jayde Laundess
Big Red Run (250 kms), June 2017

Club Marathon Champion - Male

Victor Correa

Club Marathon Champion - Female

Ann Owen

Marathon Runner of the Year - Male

Kevin Heaton

Marathon Runner of the Year - Female

Lilian Molesworth

Ultra Runner of the Year - Male

Kevin Heaton

Ultra Runner of the Year - Female

Lilian Molesworth

Outstanding Achievement - Male

David Riches

Kevin Heaton

David McEwen

Outstanding Achievement - Female

Lilian Molesworth

Jayde Laundess

Lianne Christall

Athlete of the Year

David Riches

Mulga Bill award

Diane Courtney

Jack Black Perpetual Award

Zenita Acaba

We did the flaming lot!

The following people completed all nine runs in the series. Well done to you all.

Half Marathon David Martin
10 km Chris Alder
Odette Dionisio
Elwyn Elms
5 km Thomas Olbrich
Walter Helfensdorfer
Robert Amery
Steve Oldridge
Donna Voysey
Karen Garland
Michael Christie
Sharyn Robson